شهرهای مهم فرانسه

بوردو 

فرودگاه بین المللی، ایستگاه قطار اروپایی، محورهای اصلی بزگراهها و جاده های اصلی، راه دریای به اقیانوس اطلس و بندر ، مرکز آکیتن،دریچه ای رو به جهان را برای بوردو می گشایند. بوردو قطب اروپایی فناوری پیشرفته ، شهر تبادلات بین المللی، پایتخت جهانی شراب ومرکزاقتصادی جنوب غربی فرانسه است و به طور اخص در زمینه هوانوردی، فناوری فضایی و دفاعی فعالیت می کند. در بخش خدمات، فعالیت بسیار تجاری تسلط دارد و خدمات وابسته به موسسات تولیدی در این شهر مرکزیت یافته اند.

قطار TGV چهار ساعته فاصله بوردوتا پاریس را طی می کند.

ضمناً بوردو یک از شهرهای دانشگاهی مهم است: ۶۰۰۰۰ دانشجو، ۴ دانشگاه، ۱۴ مدارس عالی و ۵۰۰۰ پژوهشگر در ۲۰۰ آزمایشگاه است. پتانسیل پژوهش بوردو را در رتبه در کشور فرانسه قرار دارد و زمینه های تخصصی (شیمی مولکولی، لیزر قوی، …) این زتبه را تقویت می کنند.

در نهایت با زندگی فرهنگی بسیار فعال، بوردو به عنوان یک مرکز بزرگ روشنفکری و هنری مطرح می شود. این شهر موطن نویسندگان و نقاشان مشهوری چون میشل دو مونتنی، شارل دو مونتسکیو، فرانسوا موریاک، آندره لوت، آلبر مارکه و اودیلن ردون است. میراث معماری این شهر برجسته و بسیار قابل توجه است.

گرونوبل 

این شهر که از پاریس ۳ ساعت و از لیون ۵/۱ ساعت فاصله دارد قطب مهم علمی و فناوری فرانسه است. ۵۹۲۰۰ دانشجو در این شهر به تحصیل مشغولند که ۴۷۲۰۰ نفرشان در چهار دانشگاه UPMF , UJF, INPG و دانشگاه استاندال تحصیل می کنند.

درخشش علمی گرونوبل بر کیفیت آموزش ریاضیات، انفورماتیک، الکترونیک، فیزیک و … در دانشگاه ژوزف فوریه و انستیتوی ملی پلی تکنیک گرونوبل و ۹ مدرسه مهندسی آن است. موسسات آموزش عالی گرونوبل بر آموزشهای خود را بر اساس رابطه نزدیک با صنعت، پژوهش و تبادلات بین المللی ارائه می نمایند.

با ۱۸۲۰۰ شغل ، گرونوبل اولین قطب پژوهشی دولتی و خصوصی فرانسه بعد از پاریس است. به طور سنتی پژوهش در شهر گرونوبل که به طور سنتی متوجه فناوری خاص و دقیق است، پیوندهای همکاری موثری با شبکه ی صنعتی قوی و دانشگاهی ایجاد کرده است که خود در آموزشهای آن مشارکت کامل دارد.

گرونوبل از موج قابل توجه و ثابت سرمایه های دولتی اروپایی که اهداف و انگیزه های بین المللی شهر را در زمینه مراکز عالی سنتی آن ، ریاضیات، فیزیک، انرژی هسته یی، مواد، الکترونیک، انفورماتیک و … یا رشته هایی که مانند علوم زیستی و میکرو نانوتکنولوژی امروزه، در گرونوبل توسعه و گسترش می یابند.

در نهایت، برجستگی فضاهای گرونوبل بر محیط زیست طبیعی استثنایی شهر و غنای زندگی شهری و فرهنگی ناحیه یی آن تکیه دارد. جایگاه گرونوبل در قلب کوههای آلپ فرانسه داشتن فعالیتهایی چون اسکی، کوهپیمایی، صخره نوردی، کایت و … را برای ساکنان شهر میسور می سازد. گرونوبل میزبان بازیهای المپیک بوده است و ناحیه ایزر دارای سه پارک طبیعی است. دریاچه های متعدد و دریای مدیترانه در نزدیکی این ناحیه به دوستداران قایقرانی بادبانی مکانهایی متنوع و عالی را اعطا می کنند.

لیل 

در ۳۸ دقیقه یی بروکسل، یک ساعتی پاریس، دو ساعتی لندن و سه ساعتی کولونی، لیل چهارمین رتبه را در متروپلهای فرانسه را اشغال کرده است.

فعالیتهای بازرگانی لیل شهر را از دیر باز بر تبادلات جهانی گشوده است و به این ترتیب حضور گروههای صنعتی بین المللی و جذب موسسات متعدد اصلی در این شهر توجیه می شود. لیل نقش جایگاه بزرگ اقتصادی خود را ابراز می دارد : بخش اقتصادی و مستغلات، حمل و نقل و مخابرات به طور خا=ص گسترش یافته اند.

فعالیتهای اقتصادی اصلی شهر نساجی و پوشک، تجهیزات صنعتی، هنرهای گرافیک، صنعت اتومبیل، فروش مکاتبه یی و صنعت کشاورزی غذایی است.

در این جوانترین ناحیه فرانسه، قطب آموزش در اولویت قرار دارد. منطقه لیل بیش از ۹۵۰۰۰ دانشجو دارد که در دو شهر لیل و ویلنو داسک، شهر جدید و صنعتی، به تحصیل مشغولند.

با ۴دانشگاه ، ۱۳ مدرسه مهندسی، ۵ مدرسه بازرگانی، یک مدرسه روزنامه نگاری، یک انستیوتوی مطالعات سیاسی، یک انستیتوی مدیریت موسسات و مدارس و انستیتو های بسیار دیگر، لیل سیزدهمین تجمع دانشگاهی را در فرانسه در اختیار دارد.

از دوران گوتیک تا عصر کلاسیک، از رنسانس فلاندری تا هنر جدید، لیل بناهای متعددی را از گذشته خود حفظ کرده است که نشانگر تاثیرات هنری متنوعی از قرون وسطی تا تحول صنعتی در قرن نوزدهم میلادی هستند.

لیل و اطراف آن موزه های بسیاری دارند که بازسازی بسیاری از آنها به پایان رسیده است. این قطب شهری شاهد زندگی فرهنگی بسیار است که نمای زنده وهمه هنرهانقشی برجسته و ممتاز در آن ایفا می کنند. تنوع زیاد فرهنگی این شهر پویا به آن عنوان پایتخت اروپایی فرهنگ را در سال ۲۰۰۴ اعطا کرده است.

لیون 

پایتخت اقوام گل در دوره امپراتوری روم، شهر بزرگ فرهنگی و بازرگانی در دوره رنسانس، منبع قدرتمند صنعتی در قرن نوزدهم، لیون امروزه دومین شهر بزرگ فرانسه و یکی از شهرهای بزرگ اروپایی است. لیون، مرکز ناحیه رون-آلپ، در محل به هم رسیدن رودهای سون و رون از وضعیت جغرافیایی استثنایی بهره مند است.

لیون محل استقرار موسسات بزرگ بین المللی (اینترپل، اورونیز، مرکز تحقیقات بین المللی بر روی سرطان ،…) است و به خاطر بخشهای متالرژی، الکترونیک، شیمی، داروسازی، نساجی (صنعت ابریشم از قرن شانزدهم کاملا در شهر لیون جای گرفته است)، برق، صنایع پلاستیک و تجارت کلان و نیز خدماتی چون بانک، بیمه، مهندسی یا ارتباطات به عنوان یکی از اولین جایگاههای اقتصادی اروپایی مطرح می شود.

شبکه راه آهن لیون را در عرض دو ساعت به پاریس و در عرض ۵ ساعت از طریق اوروستار به لندن وصل می کند. ضمناً پایتختهای اروپایی در فاصله یک ساعتی با سفر هوایی از شهر لیون هستند.

در زمینه پژوهش، شهر لیون ۵۱۰ آزمایشگاه دولتی و خصوصی دارد و امکانات متعددی در زمینه دقیق و مشخص (پژوهش بالینی و زیست شناسی انسانی، داروشناسی، مهندسی زیست شناختی و پزشکی، تصویربرداری پزشکی، شیمی مولکولی، علوم مواد) در اختیار دارد. ده هزار پژوهشگر منطقه لیون با پیوند نزدیک با ۴ دانشگاه و حدود بیست مدرسه بزرگ این شهر هر ساله حدود یکصد هزار دانشجو را آموزش می دهند.

ضمناً لیون یک قطب بزرگ فرهنگی است و موزه های متعددی و میراث معماری قابل توجهی (دوره روم، رنسانس، قرون ۱۷ ، ۱۸ و ۱۹ ) را در خود جای داده است. و هر ساله فعالیتهای بسیاری را در زمینه موسیقی، تئاتر، اپرا، رقص، هنر معاصر و … ارائه می کند.

لیون زادگاه آشپزی نوین و آشپزهای بزرگ فرانسوی است. لیون از قرون متمادی برای آشپزی است و اسرار این آشپزی در بهترین مدارس شهر آموزش داده می شوند.

مارسی 

مرکز سومین ناحیه اقتصادی فرانسوی و اولین قطب صنعتی و خدمات جنوب فرانسه است. مارسی دارای امکانات غیر قابل انکار نظیر موقعیت ژئو استراتژیک در اروپا و مدیترانه ، کیفیت زندگی ممتاز، جمعیت جوان، پویا و خلاق و تجربه طولانی تبادلات بین المللی است. از قرون پیش، به ویژه داد و ستدهای دریایی نقش و جایگاهی اساسی برای مارسی، اولین بندر فرانسه دارد.

بدینسان مارسی به عنوان مرکز بزرگ اقتصادی پیرامون مدیترانه است.

به خاطر مجموعه بزرگ بیمارستانی که بهترین تجهیزات و احدهای پژوهشی بسیار مشهوری را دارد، امروزه مارسی در میان اولین رتبه های بهداشت و سلامت عمومی قرار دارد.

بخشهای عمده آن عبارتند از مهندسی زیست پزشکی، سرطان شناسی، ایمنی شناسی، صنعت دارو سازی و تصویر برداری پزشکی.

مارسی دومین قطب پژوهش دولتی در فرانسه در زمینه علمی است و قریب ۳۰۰۰ پژوهشگر را در آزمایشگاهها و دانشگاهها گرد هم می آورد.

آموزش عالی ۳ دانشگاه، ۳۰ دانشکده و مدرسه بزرگ را در اختیار دارد که ۹۰۰۰۰ دانشجو را تربیت می کنند.

مارسی شهر تعدد فرهنگی است و به سرعت تجهیزات ساختار سازی را از آن خود کرده است. با ۲۵ تئاتر، اپرا، سالن کنسرت “لودوم”، مدرسه بین المللی رقص و باله ملی ماری-کلود پیتراگالا، مارسی مانند یک مرکز فرهنگی حقیقی در فرانسه قرار می گیرد.

ورزش بیش از یک سرگرمی اوقات فراغت محسوب می شود. در مارسی بیش از ۵۰ رشته به طور منظم توسط ۲۰۰۰۰۰ فرد مجاز کار می شود. ۴۰ درصد وسعت مارسی به فضای طبیعی اختصاص داده شده است. ضمناً با ۵۷ کیلومتر ساحل دریا، مارسی محل ملاقات ممتازی برای ورزشکاران (غواصی، ورزشهای آبی) و نیز شناگرانی است که از درخشندگی استثنایی خورشید نیز برخوردار می شوند.

مونپولیه 

مونپولیه مرکز لانگ دوک-روسیون است و در میان شهرهای فرانسه رتبه هشتم را احراز می کند. این شهر در نزدیکی حوزه مدیترانه و نه چندان دور از پاریس قرار دارد (یک ساعت و ده دقیقه با هواپیما و ۳ ساعت و ۱۵ دقیقه با TGV )

مونپولیه اقتصادی را بر مبنای فعالیتهای پیشرفته علمی و خدماتی پیرامون شرکتهایی چون IBM  و شرکتهای معتبر دیگر مانند HORIBA ، DELL ، Palm Computing ، Cap Gemini ، Alstom ، Inforud ، Genesys یا PC soft بنیان گذاشته است. تخصصهای بسیار دیگری نیز مانند کشاورزی مناطق کرمسیری و مدیترانه یی، بهداشت ، محیط زیست، فناوری اطلاعات در این شهر گسترش یافته است.

۶۰۰۰۰ دانشجو، ۳ دانشگاه، ۵ مدرسه عالی مهندسی و دهها پژوهشکده در پویایی و کیفیت زندگی این شهر مشارکت دارند. در مونپولیه از هر چهار نفر یک نفر دانشجو است.

آگروپلیس، قطب بین المللی تحقیقات و آموزش عالی کشاورزی با بیش از ۲۰۰ واحد و آزمایشگاه ، ۳۰۰۰ پژوهشگر، مدرس – پژوشگر و تکنیسین در مونپولیه و حومه آن اتقرار دارند. ۶۰۰ دانشمند از مناطق ماورا دریای فرانسه، در ۶۰ کشور جهان پراکنده ند و با آنان همکاری می کنند. موضوع این تحقیقات گسترش اقتصدی و اجتماعی مناطق مدیترانه یی و گرمسیری است.

موزه آگروپلیس، موزه علم و جامعه، به نوبه خود موضوع کشاورزی و تغذیه را به نمایش می گذارد و به گسترش فرهنگ علمی آن می پردازد.

فرهنگ اولین جایگاه را در مونپولیه دارد. هنرهای سنتی با فناوری مدرن همراه شده اند و کنسرتها، نمایشگاهها، آفرینشهای نمایشی و جشنواره ها در تمام سال حیات فرهنگی شهر را پربارتر می سازند.

نیس 

شهر مهم کمان مدیترانه ، نیس همواره میزبانی بین المللی بوده است و شهری توریستی، تفریحی، فرهنگی، و در عین حال محل اختراع و تحقیق و بازرگانی است.

فرودگاه نیس –کوت دازور برترین فرودگاه خارج از پایتخت است و روزانه با ۵۹ پرواز بین المللی ۳۲ پرواز داخلی و بیش از ۴۵ پرواز روزانه نیس –پاریس شهر رابه همه شهر های بزرگ وصل می کند. شبکه جاده یی و راه آهن نیز به راحتی در این شهر قابل دسترسی است.

اقتصاد نیس به ویژه در بخش خدما گسترش یافته است و امروز شهر می کوشد نقش مهمی را در زمینههای فناوری های پیشرفته، بهداشت، رسانه های تصویری، خدمات مخابراتی و چند رسانه یی ایفا کند.

دانشگاه نیس سوفیا آنتی پلیس در سال ۱۹۶۵ تاسیس شد و در رده بهترین دانشگاههای اصلی فرانسه قرار دارد. این دانشگاه پذیرای ۱۳۰ گروه محقق و دارای ۳۶۰۰۰ دانشجو است که از همجواری بافت اقتصادی و اجتماعی یک شهر بزرگ و استقرار موسات وشرکتهایی با فناوری پیشرفته بهره می برد و تاثیر متقابل دانشگاه و موسسات مختلف را از طریق دوره های کارآموزی در موسسات و دوره های شغلی-حرفه یی در دانشگاه ممکن می سازد.

بسیاری از مدارس عالی با دوره های تخصصی در نیس حضور دارند مانند مدرسه عالی علوم انفورماتیک، مدرسه عالی ملی معدن پاریس و کنسرواتوار هنر و حِرف .

مدارس هنری گرایشها ی مختلفی را پس از مقاطع ابتدایی و متوسطه آموزش می دهند . در مدرسه ملی هنرهای تزیینی، گرافیک، نقاشی و مجسمه سازی آموخته می شود که ماتیس، ژیولیولی، آواتی و آرمان در آن جا تعلیم دیده اند. موسیقی در کنسرواتوار ملی رژیون و مرکز بین المللی آموزش موسیقی تدریس می شود.

نیس محل شکوفایی هنر و فرهنگ ، هنرمندان بسیاری را مانند ون لو، تولوز لوترک، مودیگلیانی، دوفی، رنوار، پیکاسو، شاگال، پره رو، نیتسژ، آراگون، تولستوی، موپاسان، برلیوز، بیزه و ماسنه را الهام بخشیده است.

موزه کوت دازور مجموعه یی معتبر را در بنایی که از نظر معماری شهرتی در حد مجموعه اشیا داخلش دارد، گرد هم آورده است.

 استرازبورگ 

این شهر هفتمین شهر بزرگ فرانسه و مرکز استان با ر ن می با شد . استرازبورگ همچنین مرکز فرهنگی _ اقتصادی الزاس است . موقعیت ویژه جغرافیایی این شهر در حد فاصل ارتباطات بین ا لمللی با قدمتی اروپایی , مشرف به رودخانه رن , به این شهر اهمیت بی بدیل می بخشد . با توجه به تمامی این خصوصیات , شهر استرازبورگ به عنوان مرکز قانون گذاری اروپا برگزیده شده است . از جمله این مراکز می توان پارلمان اروپا , مرکز مشاورت اروپایی و مرکز دفاع از حقوق بشر اروپا را نام برد . این شهر قریب به ۴۸۰۰۰ دانشجو دارد , که ۳۹۰۰۰ تن از أنها در دانشگاههای دولتی مشغول به تحصیل هستند . دانشگاه لویی پاستور با دانشکده های علوم و علوم پزشکی , دانشکده مارک بلوک با دانشکده های ادبیات و زبان شناسی و دانشگاه روبرت شومن با دانشکده های حقوق و حسابرسی. همچنین مدارس بزرگ فرانسه مانند ENA در استرازبورگ شعباتی دارند . زیبایی معماری مرکز شهر استرازبورگ به حدی است که یونسکو أن را بخشی از میراث فرهنگی جهانی قرار داده است . در شهر استرازبورگ فعالیت فرهنگی بسیار غنی مانند کنسرت , تئاتر , سینما و رقص و غیره در جریان است . در انتها باید از غذاهای لذیذ منطقه الزاس مانند شوکروت , تارت اونیون , موستل و غیره یاد کرد.

  تولوز 

این شهر در حد فاصل دریای مدیترانه و اقیانوس اتلانتیک قرار گرفته است . فاصله این شهر تا پایتخت ۷۳۰ کیلومتر است , چهارمین شهر بزرگ فرانسه و مرکز منطقه میدی پی رنه نیز می باشد . در چند سال گذشته , تولوز از خود نماد شهری فعال را به نمایش گذارده است . علاوه بر صنایع هوایی و فضایی , فعالیت در بخشهایی چون الکترونیک , صنایع پزشکی , علوم غذایی , تکنولوژی اطلاعات , میکرو بیولوژی و بیوتکنولوژی بسیار فعال است, چنین رشد و پیشرفت همواره در تعامل و همگونی با زندگی ساکنین بوده است. این شهر میراث فرهنگی گذشته و حال خود را که دوستداران فراوان دارد, پاس می دارد. بیش از ۱۱۰۰۰۰ دانشجو در سه دانشگاه و چهارده مدرسه بزرگ مشغول به تحصیل هستند , این شهر رکورد بیشترین تعداد دانشگاه های شهرستان های فرانسه را کسب نموده است . شهر تولوز گنجینه ای از میراث فرهنگی بی بدیل را در خود حفظ می کند , از جمله : موزه ها , سالن های نمایش و تئاتر های گوناگون

منبع :
۱- http://www.ambafrance-ir.org/IMG/html/cd-html/etudier/farsi/farsi4.html
۲- www.campusfrance.org

 

دیدگاه‌ها غیرفعالند.